• Poleć sklep

4she.pl - Bielizna Dalia

0,00 zł
Twój koszyk:

WAŻNE !!! ZANIM KUPISZ BUTY DLA DZIECKA – PRZECZYTAJ !!!

Na rynku dostępnych jest wiele firm, które kuszą wzornictwem, kolorem, walorami zdrowotnymi obuwia dla dzieci.


Jednak nie należy kupować butów z wkładkami ortopedycznymi. Zastosowanie takiej wkładki może zalecić jedynie lekarz ortopeda.
Ma ona spełniać swoje funkcje zdrowotne. W przypadku zdrowych stóp może tylko zaszkodzić.
Dlaczego? Wiele dzieci ma tzw.
płaskostopie fizjologiczne, którego nie leczy się nawet do 4 roku życia. Stosowanie wkładki u takiego dziecka osłabia mięśnie i wiązadła zdrowej stopy.

KUPUJĄC OBUWIE DLA DZIECKA, ZWRÓĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ NA TO ABY:

  • były dobrze dopasowane do długości stopy. Co to oznacza? Buty nie mogą być ciasne, czyli za krótkie (mogą przyczynić się do zniekształcenia stopy dziecka) – powinny być dłuższe od stopy o ok. 1 cm. Z kolei kupowanie butów z dużym zapasem może przyczynić się do braku stabilności stopy, co znacznie utrudni dziecku chodzenie.

  • czubek buta był na tyle szeroki i wysoki, żeby dziecko mogło swobodnie poruszać paluszkami wewnątrz buta. Podczas chodzenia i przenoszenia ciężaru ciała z jednej nogi na drugą, paluszki w buciku powinny być wyprostowane (po to zwracamy uwagę na obuwie odpowiednio szerokie), a z kolei nosek buta, nie powinien uciekać (dlatego ważną sprawą jest wysokość bucika).

  • powinny dobrze obejmować stopę w okolicach śródstopia sugerujemy, aby buty dla młodszych dzieci (1 – 3 lat) - były sznurowane, a dla starszych (powyżej 3 lat) - na rzepy. But sznurowany znacznie lepiej można dopasować do stopy, mocniej trzyma on kostkę i nie tak łatwo go zdjąć. Jeżeli pomimo tego wybiorą Państwo buty na rzepy proszę pamiętać, aby były to dwa lub trzy rzepy, co zapewni lepszą stabilność stopy.

  • miały niezbyt wysoką cholewkę, tak aby stopa mogła swobodnie zginać się i prostować. Najlepsza wysokość cholewki to taka, która sięga nieco nad kostkę. Zapewni to stabilizacje dla stawu skokowego i swobodę ruchów małego dziecka.

  • miały usztywniony zapiętek, który zapewni utrzymanie piety we właściwym położeniu, a co za tym idzie prawidłowe ustawienie całej stopy.

  • nie były zbyt ciężkie by nie obciążać stopy malucha (za ciężkie buty powodują, że dziecko ciągnie stopę po podłożu często koślawiąc ją).

  • miały elastyczną podeszwę, ale nie za miękką, która ugina się na lini zginania palców. Dobra podeszwa powinna być sprężysta i antypoślizgowa, pownna też zapewnić stopom odpowiednią izolację przed zimnem. Zbyt sztywna podeszwa utrudnia dziecku stawianie kroków.

  • miały szeroki obcas, (ale nie wyższy niż 1,5 cm) stanowiący dobre podparcie dla pięty. UWAGA: Zbyt wysoki obcas spowoduje ześlizgiwanie się stopy do przodu i zwiększenie ucisku na palce dziecka, co może mieć niekorzystny wpływ na jego kręgosłup.

  • były z naturalnych materiałów, które zapewnią komfort stopie i umożliwią jej oddychanie.

Produkty Mapa strony