• Poleć sklep

4she.pl - Bielizna Dalia

0,00 zł
Twój koszyk:

MOC KAMIENI - TURKUS

Turkus (kalait) jest to minerał z gromady fosforanów. Należy do grupy minerałów rzadkich.Nazwa turkus wywodzi się od nazwy Turcji "turecki kamień", gdyż jego szlak handlowy wiódł niegdyś przez Turcję. Natomiast nazwa kalait (gr. ładny kamień) została po raz pierwszy użyta przez pisarza rzymskiego Pliniusza Starszego i obecnie jest już prawie nieznana. Jest to jeden z najpopularniejszych kamieni szlachetnych. Przeważnie występuje w skupieniach zbitych, skrytokrystalicznych, nerkowatych. Często tworzy naloty i naskorupienia. Czysta niebieska barwa jest rzadka. Zwykle turkus jest poprzecinany brązowymi, szarymi lub czarnymi żyłkami innych minerałów lub skał (turkus matrycowy lub matryca turkusowa). Znane są zrosty turkusu z malachitem i chryzokolą. Substancją nadającą odcienie niebieskie jest miedź, zaś zielone - żelazo. Ceniona barwa niebieska przechodzi w temperaturze 250 stopni w brzydki odcień zieleni. Pogorszenie barwy możliwe jest także pod wpływem: światła, potu, olejów i kosmetyków, środków czystości oraz przesuszenia. Pierścionki z turkusami należy zdejmować do mycia rąk. Jest to kamień niezwykle delikatny, przebarwia się w razie niebezpieczeństwa i choroby. W średniowieczu uchodził za najważniejszy amulet jeźdźców. Inkrustowana uprząż zapobiegała chorobą koni. Złoża znajdują się w Iranie , Afganistanie, Argentynie, Brazylii, Chinach, Izraelu, Meksyku, Tanzanii.

Właściwości turkusu:
Turkus posiada właściwości absorbowania negatywnej energii, uważany jest za kamień przyjaźni, sprzyja pozytywnemu myśleniu i podbudowuje przyjaźnie. Wzmacnia spokój ducha, ochronę, mądrość, medytację. Pomaga w łagodzeniu dolegliwości oczu, zapobiega sennym koszmarom i niedomaganiom nerwowym. Turkus jest kamieniem ochronnym. Turkusowe rzeźby koni i owiec wykonane przez Indian Nawaho mają za zadanie strzec ich przed negatywną magią. Turkusowy pierścień noszony jest jako zabezpieczenie przed złymi urokami, chorobami, truciznami, przemocą, wypadkami oraz wszelkimi innymi niebezpieczeństwami. Noszony na sobie dodaje odwagi.

Pielęgnacja turkusu:
Minerał ten nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji poza ochroną przed światłem, kontaktem z kosmetykami, wysokimi temperaturami.

Produkty Mapa strony